A pihenőkereszt vonzásában |
Megpihenve a kereszt tövénél |
A város szívében |
A várostáblánál fogást - és bekötő utat - kerestünk a felfedezendő városon. Személyes kötődéseink között pl. megemlékeztünk többek között egyik rendtársunk bátyjáról, aki tudomásunk szerint itt él négy gyermekével... Egyszerre csak felfedezni és látni véltem történetesen ezen rendtársunk édesapját, azaz a nagypapát. Fék, visszatolatás, beazonosítás: igen, ez valóban ő, a helyi nemzeti ünnepségről tért haza övéihez, pont itt és épp most. Megörültünk egymásnak, majd elfogadva a kedves és lelkes invitálást, rövid, bensőséges családi látogatással örvendeztettük meg magunkat és vendéglátóinkat.
Kisvártatva továbbálltunk, és el kell mondanunk benyomásainkat: az előttünk szép lassan feltárulkozó város valósággal megigézett bennünket. Nem hittünk és nem számítottunk erre a csodára: impozánsan sugárzó és egyszerre kis kedves, szinte külön egyéniséggé váló épületek, különböző ékszertemplomok, összekötő sikátorok, egy nagy óváros, és mindenhol élet - ráadásul mindez tavaszi napfürdőben! A város fellobogózva, nemzeti trikolórba öltözve, körös-körül gyermekes családok, mozgás. A domonkos templomban épp mise volt, ezért minden barátságos tárt nyitottsággal hívogatott bennünket. Az ebéd, amit a központban szolidabb helyen költöttünk el, bőséges és finom volt - így most már mindenestül megelégedetten indultunk hazafelé, ahol már - hála lelkes itthon maradó animátorainknak - működő és mozgásban lévő oratórium fogadott bennünket.
Nemzeti színekben Petőfivel |
Már csak a beteljesedést lekerekítő kisepizódot jelentette, hogy amikor a vasárnapi prédikációba lelki mondanivalóul "becsomagoltam" a püspök példás tettét a balfi úton, a mise után egyik Óbudáról (Budapest) érkező barátunk, Attila, belső zsebéből egy fénymásolatot nyújtott át nekem ezekkel a szavakkal: "Péter atya, hallva prédikációd azt kell mondjam: nincsenek véletlenek! Feleségem ezt küldi Neked." Az átnyújtott lapon a Képes Pesti Hírlap 1932. márc. 25-i, nagypénteki számának nyitóoldala, amelyen a Pihenőkereszt (korabeli) fényképe látható! Egyedi kuriózum, sőt, ritka kordokumentum. (Ehelyt is köszönöm Juditnak!)
Szent Kvirin Sopron határában ünnepelt agapéja, de különösen az ehhez szervesen kapcsolódó mélyen keresztény mondanivalója jó nagyböjti példa lehet az egyházi közösségnek, egyéni kereszténynek. A város meglátogatását természetesen mindenkinek javaslom, akár szombathelyi "támaszpontunkról" való megközelítéssel is. De ezentúl ki ne maradjon a jó töltekezést nyújtó imádságos agapé-uzsonna a balfi úti Szent Kvirin Pihenőkeresztnél!!
Megjegyzések
Imre batyo